До відома профактиву

Відповідальність за невиплату заробітної плати пропонується посилити

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 4589 «Про внесення змін до статті 175 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат».

До Кримінального кодексу пропонується внести зміни шляхом виключення частини 3 статті 175, яка передбачає, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

У пояснювальній записці зазначається, що за інформацією Державної служби статистики України станом на кінець 2020 року заборгованість із виплати заробітної плати становить майже 4 млрд. гривень. Проблема затримки із виплатою зарплатні знову набирає значення.

    Право на заробітну плату, не нижчу від встановленої законом, а також на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується Конституцією України (стаття 43) та Кодексом законів про працю України (статті 2, 21, 22).

    Строк, періодичність і місце сплати заробітної плати встановлюється статтею 24 Закону України «Про оплату праці». Цією статтею передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

     На сьогоднішній день чинні положення статті 175 Кримінального кодексу України встановлюють кримінальну відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності.

     Разом з тим, частиною третьою цієї статті встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

    Крім того, планується посилити відповідальність за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат: збільшити суму штрафів в 3 рази та встановити покарання у вигляді штрафу від півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (22 500 грн до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн).

    За те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат пропонують карати штрафом від трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51000 грн) до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85000 грн).