До відома профактиву

Як здійснюватиметься щорічна індексація пенсій у 2019 році

   Багато пенсіонерів запитують стосовно порядку здійснення чергового осучаснення (індексації) пенсій, а також коли осучаснюватимуться пенсії – з 1 січня чи з 1 березня 2019 року.

      З даного питання необхідно звернути увагу на наступне.

     Згідно з статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексувалисявідповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім цього, у період з 2004 по 2013 рік пенсії щорічно з 1 березня підвищувалися на 20 відсотків темпів зростання середньої заробітної плати в країні в попередньому році. У 2014 році була призупинена норма щодо щорічного підвищення пенсій до поліпшення економічної ситуації в країні. І з 2014 року не проводилась також індексація пенсій.

     Законом України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» було скасовано індексацію пенсій відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення і введено норми до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо щорічної індексації пенсій. Тобто було відновлено щорічне підвищення пенсії, проте таке підвищення вже названо «індексацією» пенсій. При цьому суттєво змінено сам порядок підвищення (індексації) пенсій.

     Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щорічна індексація раніше призначених пенсій здійснюватиметься шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, при обчисленні пенсій, призначених до 01.01.2018 р. застосовується усереднений показник середньої заробітної плати за2014 -2016 роки – 3764,40 грн., а призначених у 2018 році – усередненийпоказниксередньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки-5 377,90грн.

     Пунктом 45 прикінцевих положень зазначеного Закону передбачено, що у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

     Тобто, якщо припустімо показник зростання споживчих цін за 2018 рік складе 9% і середня зарплата в країні за цей же період зросте на 25%, то показник середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення пенсій, буде збільшено для перерахунку пенсій на 17 % (9х50% + 25х50%).

    Чинною редакцією частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачено з якої дати перераховуватимуться пенсії. Визначено, що дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

     Нещодавно, 31 серпня ц.р. у Міністерстві фінансів України відбулася зустріч сторін соціального діалогу в рамках обговорення пропозицій сторін до проекту Держбюджету-2019, в ході якої зазначалося, що підвищення пенсій з урахуванням показників зростання споживчих цін та зростання середньої заробітної плати передбачається здійснити з 1 вересня 2019 року.

Управління соціального страхування

і пенсійного забезпечення ФПУ